Soft Serve Ice Cream using Easy® Powder Base STEP 1: Input Price of Easy® Powder Base per 1kg: Price of Easy® Powder Base per 1kg:STEP 2: Input Price of Easy® Flavored Syrup per 2.5kgInput Price of Easy® Flavored Syrup per 2.5kg:STEP 3: Computation NOTE: Computation is based on Easy® Brand Recipe Price Approximate: Water price: 35php/15kg = 0.00233 per gram SOFT SERVE ICE CREAM using EASY® POWDER BASERECIPE GUIDE 1kg or 1 pack Easy® Powder Base 3L WaterTOTAL COST(price without cup and lid)SOFT SERVE ICE CREAM using EASY® POWDER BASE & EASY® FLAVORED SYRUPRECIPE GUIDE 1kg or 1 pack Easy® Powder Base 300ml Easy® Flavored Syrup 3L WaterTOTAL COST(price without cup and lid)NOTES: Cost excludes electric and gas expense. Cost is approximate only. Cost is applicable for Easy Brand Recipe only. Download Recipe Guide Summary (pdf) Milk Tea Recipe Guide v1 (pdf) Coffee Concentrate Recipe Guide v1 (pdf) Related Recipes Whipped Cream Liquid Milk Creamcheese (Salted) Liquid Creamer