Soft Serve Ice Cream using Easy® Powder Base

STEP 1: Input Price of Easy® Powder Base per 1kg:

STEP 2: Input Price of Easy® Flavored Syrup per 2.5kg

STEP 3: Computation

NOTE: Computation is based on Easy® Brand Recipe

Price Approximate:
Water price: 35php/15kg = 0.00233 per gram

SOFT SERVE ICE CREAM using EASY® POWDER BASE

RECIPE GUIDE
1kg or 1 pack Easy® Powder Base
3L Water

SOFT SERVE ICE CREAM using EASY® POWDER BASE & EASY® FLAVORED SYRUP

RECIPE GUIDE
1kg or 1 pack Easy® Powder Base
300ml Easy® Flavored Syrup
3L Water

NOTES:
Cost excludes electric and gas expense.
Cost is approximate only.
Cost is applicable for Easy Brand Recipe only.